درسِ وفا

حجت الاسلام کاشانی روز سه شنبه مورخ 24 بهمن 1402 مصادف با ولادت حضرت اباالفضل العباس علیه السلام در هیئت محترم ریحانة الحسین سلام الله علیها به سخنرانی با موضوع “درسِ وفا” پرداختند که مشروح این جلسه تقدیم میشود.

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم‏»

«أُفَوِّضُ أَمْري إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصيرٌ بِالْعِبادِ».[1]

«رَبِّ اشْرَحْ لي‏ صَدْري * وَ يَسِّرْ لي‏ أَمْري * وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِساني‏ * يَفْقَهُوا قَوْلي‏».[2]

«اللَّهُمَّ وَ أَنْطِقْنِي بِالْهُدَى وَ أَلْهِمْنِي التَّقْوَى».[3]

مقدّمه

هدیه به پیشگاهِ باعظمتِ حضرت ختمی‌مرتبت صلی الله علیه و آله و سلّم و اهل بیت مکرّم ایشان سلام الله علیهم أجمعین، علی الخصوص امیرالمؤمنین علیه أفضل صلوات المصلّین، فرزند بروند ایشان حضرت باب الحوائج قمر بنی هاشم سلام الله علیه و والده‌ی باکرامت ایشان حضرت امّ البنین سلام الله علیها صلواتی هدیه بفرمایید.

اللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّل فَرَجَهُم.

عرض ادب و ارادت و خاکساری و التجاء و استغاثه، عرض تبریک به محضر باعظمتِ حضرت بقیّة الله الأعظم روحی و ارواح من سواه و فداه و عجّل الله تعالی فرجه الشّریف صلوات دیگری محبّت بفرمایید.

اللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّل فَرَجَهُم.

تبیین بحث

صحبت کردن و انتخاب موضوع راجع به قمر بنی هاشم سلام الله علیه، از این جهت که انسان نمی‌داند از کجا بگوید، قدری سخت است.

با توجّه به اینکه این قسمتی که می‌خواهم به محضر شما عرض کنم، بین اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین مشترک است، از اینجا شروع می‌کنم تا ببینم چه چیزی روزی ماست.

اینکه کنار سیّدالشّهداء صلوات الله علیه، برخلاف قاعده… قاعده این است که وقتی یک شمع را کنار نورافکن ببرید، شمع دیده نشود، لامپ در برابر آفتاب فروغ ندارد، این موضوع یک استثناء دارد و آن هم درگاه الهی و مکتبِ اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین است. در کنار اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین هیچ چیزی گُم نمی‌شود.

اینکه کنار سیّدالشّهداء صلوات الله علیه، که نور ایشان همه را به محاق می‌برد، قمر بنی هاشم سلام الله علیه اینقدر فروغ دارد، برای یک ویژگی مهم اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین است که خیلی به ما ربط دارد، آن هم این است که در مکتب اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین چیزی گُم نمی‌شود، وگرنه اگر قرار بود بخواهند به بزرگیِ سیّدالشّهداء صلوات الله علیه نگاه کنند، نباید کسی را می‌دیدند، آن‌ها برخلافِ این مسیر هستند، قمر بنی هاشم سلام الله علیه که بر عالم سلطنت دارد، آن‌ها یک ذرّه محبّت در دل ما و یک قدم ما را هم می‌بینند و به چشم دیگران می‌رسانند.

لذا می‌خواهم با آن مظهریّتی که قمر بنی هاشم سلام الله علیه در یک صفت داشت و آن را از پدر خود گرفته بود شروع کنم، امیدوارم بین ما هم رونق بگیرد.

آن چه صفتی بود؟

وفای امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در بیانِ امام حسن مجتبی صلوات الله علیه

امام حسن مجتبی صلوات الله علیه به امرِ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه به کوفه آمد. چه زمانی؟ وقتی که امیرالمؤمنین صلوات الله علیه برای جنگ جمل به سمت بصره تشریف بردند. امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فقط پانصد سرباز داشت. یاران جمل زیاد بودند، در بعضی از نقل‌ها تا سی هزار نفر هم گفته‌اند. دشمنان با یک بی‌ادبیِ حیرت‌انگیزی مسخره می‌کردند. من تابحال این موضوع را روی منبر نگفته‌ام، الآن هم اینجا نمی‌گویم که دور شترِ عایشه چه جسارتی به امیرالمؤمنین صلوات الله علیه می‌کردند و چه ادبیات وقیحی داشتند و می‌گفتند که می‌خواهیم علی را چطور سر ببریم.

من به شما عرض می‌کنم، نه من به شما عرض کنم، هر کسی که تاریخ خوانده باشد، ولو یک مسیحی به نام «نصری سلهب» می‌گوید: اگر آن‌ها در جمل پیروز شده بودند، کربلا در جمل رخ می‌داد و ناموسِ علی را شهر به شهر می‌چرخاندند، منتها در جمل شکست خوردند، نه اینکه از این کارها نمی‌کردند، اشتباه تصوّر نکنید که فقط یزید اینطور بود.

این حرفِ دقیقِ درستی است.

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه امام حسن مجتبی صلوات الله علیه و عمّار را با به کوفه فرستاد که پانصد سرباز بیاورند. امام حسن مجتبی صلوات الله علیه در مسجد کوفه سخنرانی کرد و مدح امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمود.

خودِ این موضوع به جلساتی نیاز دارد که امام حسن مجتبی صلوات الله علیه در مدح امیرالمؤمنین صلوات الله علیه چه چیزی فرمود، می‌خواهم یکی از آن موارد را بگویم که به بحث این جلسه ارتباط دارد.

سخن حضرت این بود که «بیایید شما را به سوی کسی ببرم که اینطور و اینطور است، فضیلت‌هایی فرمود. بعضی از آن عبارات خیلی حیرت‌انگیز است. یکی از آن فضیلت‌هایی که امام حسن مجتبی صلوات الله علیه به مردم کوفه فرمود این بود که فرمود: «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»،[4] شما را به سوی کسی می‌برم که اگر با او بیعت کنید، از او باوفاتر نمی‌بینید. شما دستتان را به او می‌دهید و او دیگر دست شما را رها نمی‌کند، «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»، او خیلی باوفاست.

در مصافحه، دست دادن در آداب اسلامی اینطور است که وقتی دست دادید، دست برادر خود را زود رها نکنید، اجازه بدهید او دست شما را رها کند.

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه آن دستِ یدالله است که اگر به سمت او دست دراز کنید و او دست شما را بگیرد، دیگر دست شما را رها نمی‌کند، او مظهرِ وفاست.

وفای سیّدالشّهداء صلوات الله علیه نسبت به حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

وقتی نام مبارک قمر بنی هاشم سلام الله علیه هم می‌آید انسان به یادِ «وفا» می‌افتد. این وفا خیلی دلگرم کننده است. وفای سیّدالشّهداء صلوات الله علیه به علمدارش است که دید همه‌ی شهدای کربلا، بجز قمر بنی هاشم سلام الله علیه سرخوش به میدان می‌رفتند، چون خیلی روی حضرت اباالفضل العباس علیه السلام خیلی حساب می‌کردند، وقتی روی زمین افتاد و نتوانست آب ببرد، خیلی اذیت شد، سیّدالشّهداء صلوات الله علیه کاری کرد که با شهدای کربلا قابل قیاس نیست، «يَغبِطُهُ بِها جَميعُ الشُّهداءِ».[5] این‌ها خانواده‌ی وفا هستند، اهلِ وفا هستند، ان شاء الله خدای متعال وفا را بین ما، بین زن و شوهرها، بین فرزندان و پدر و مادرها، بین شیعیان امیرالمؤمنین صلوات الله علیه، بین بچه هیئتی‌ها، بین دوستداران امیرالمؤمنین صلوات الله علیه، زبانزد کند، ان شاء الله خدای متعال ما را مظهر وفا کند. اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین رصد می‌کنند و دوست دارند این اوصاف را در ما ببینند.

وفای امیرالمؤمنین صلوات الله علیه نسبت به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم

امام حسن مجتبی صلوات الله علیه فرمود: «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»، اگر با امیرالمؤمنین صلوات الله علیه دست بدهید، دیگر دست شما را رها نمی‌کند.

روزی در کوفه فالوده‌ای نزد امیرالمؤمنین صلوات الله علیه آوردند، این فالوده را محضر امیرالمؤمنین صلوات الله علیه قرار دادند، حضرت این ظرف را برداشت و نگاه کرد، لبخندی زد و ظرف را سرِ جای خود گذاشت.

این عملِ حضرت باعث شد که برای صحابی حضرت سؤال پیش آمد که آیا حرام است؟

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمودند: نه!

پرسیدند: پس چرا شما میل نمی‌فرمایید؟

حضرت فرمودند: چون پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم از این فالوده میل نکرده است، دوست ندارم چیزی را بخورم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم میل نکرده است.

این وفاست.

محاسن امیرالمؤمنین صلوات الله علیه سپید شده بود، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه مردِ جنگی بود. به حضرت عرض کردند که محاسنتان را خضاب کنید، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمود: ما عزادار هستیم. منظور امیرالمؤمنین صلوات الله علیه شهادتِ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم و زهرای اطهر سلام الله علیها بود!

اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین اهلِ وفا هستند، و چون اهلِ وفا هستند، خیلی دلِ ما را گرم می‌کند. وای بحال من از اینکه این وفای تضمین‌شده‌ی قطعی را ندید بگیرم.

«زید بن صوحان» از امیرالمؤمنین صلوات الله علیه می‌گوید

هر کسی که وفا داشته باشد، اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین به او رنگ و بو می‌دهند.

در مورد جنگ جمل اعداد عجیب و غریبی برای کشته‌ها گفته‌اند، از شش هزار نفر تا بیست و پنج هزار نفر! چون کشته‌های جنگ‌های تن به تن زیاد بود، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه خیلی تلاش کرد که جنگ شروع نشود.

تاریخ در یاد ندارد، امام حسن مجتبی صلوات الله علیه هم فرمود، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم هم فرمود که اگر علی برود، بدون فتح و ظفر برنمی‌گردد، یا کشته می‌شود یا با فتح و ظفر برمی‌گردد، و چون کشته نشد، همه‌ی جنگ‌ها را با فتح و ظفر برگشت.

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه همینطور کشته‌های جنگ جمل را نگاه می‌کرد، دید «زید بن صوحان» در حال نفس نفس زدن است…

زید بن صوحان خیلی زحمت کشیده است، برای امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فحش خورده است، جسارت شنیده است، تهمت خورده است، روی او لقب زشت گذاشتند، آن هم بخاطر حبّ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه!

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه دید «زید بن صوحان» در حال نفس نفس زدن است و لحظات آخر اوست و دیگر نمی‌تواند خیلی حرف بزند، حضرت او را نگاه کرد و اشک حضرت جاری شد، فرمود: «رَحِمَکَ الله یَا زِید» زید! خدا تو را رحمت کند، خیلی کم دردسر بودی، همیشه هم حاضر بودی، نصرت تو همیشه یار ما بود. «زید بن صوحان» چشمان خود را باز کرد و امیرالمؤمنین صلوات الله علیه را دید، عرض کرد: «فَرَحِمَکَ الله یَا أمِیرَالمؤمِنِین» خدا رحمتش را بر تو نازل کند که ما را هدایت کردی، من باید بالاخره در جایی می‌مردم، اما اینجا در دامان شما و در دفاع از تو هستم، بعد عبارتی گفت، این عبارت ادامه‌ی بحثِ شبِ گذشته است…

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم فرمود اگر کسی بدهی دارد… دیده‌اید مثلاً بچه‌ای شیشه‌ی همسایه را می‌شکند، مسلّماً یقه‌ی پدر او را می‌گیرند… پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم فرمودند که هر مؤمنی را دیدید که بدهی دارد و گرفتار است، نزد من بیایید، من مولای او هستم، بعد فرمود «مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مَوْلَاهُ»، بعد هم علی مولاست… ما را بر عهده می‌گیرند…

«زید بن صوحان» هم آن لحظه‌ای که در حال جان دادن بود گفت: «فَرَحِمَکَ الله یَا أمِیرَالمؤمِنِین»، شما خودتان را به خطر انداختید و بین پیکرها جستجو کردید… آقا جان! عرض کنم که من شما را بخاطر زیبایی و قدرت و سایر اوصاف جذاب شما کنار شما نبودم، من برای این آمدم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم در مورد شما فرمود «مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِيٌّ مَوْلَاهُ»، من خواستم زیرِ پرچمِ تو باشم، «اَللَّهُمَ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ وَانْصُرْمَنْ نَصَرَهُ واخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ» خواستم جزو خاذلان نباشم، خواستم در جبهه‌ی تو باشم. «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ».

وفای امیرالمؤمنین صلوات الله علیه نسبت به راهب مسیحی

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در میان راه راهبی را مسلمان کرد، که داستان این روایت طولانی است، آن راهب به صفین آمد.

صفین با جمل هم تفاوت دارد، گفته شده است که هفتاد هزار کشته داشته است، اگر همین عدد هم درست نباشد، اعدادی که منابع نوشته‌اند، اعداد بزرگی است. لشکرها هم با جمل تفاوت داشت، از نود هزار نفر تا صد و بیست هزار نفر در یک طرف و از نود هزار نفر تا صد و پنجاه هزار نفر هم در طرف دیگر بودند. گاهی که بین جنگ تنفس می‌دادند که عقب بایستند و کشته‌ها را جمع کنند، دیدند امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در حال جستجوست، از حضرت پرسیدند به دنبال چه کسی هستید؟

زبان حال حضرت این بود که هر کدام از شما با قبیله‌ی خودتان آمده‌اید، این راهب که در بیابان مسلمان شد و به دنبال من آمد، غریب بود. هر کسی به دنبال پیکر آشناهای خود بود که دفن کند، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه هم به دنبال این راهب می‌گشت، فرمود که این راهب کسی را ندارد. امیرالمؤمنین صلوات الله علیه آنقدر جستجو کرد تا پیکر راهب را بین سایر پیکرها پیدا کرد، خود حضرت بر راهب نماز خواند و او را دفن کرد. دیدند حضرت سر مبارک خود را نزدیک قبر کرد، کمی طول کشید، بعد لبخندی زد و بلند شد. «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»!

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمود: الآن راهب را دیدم که به چه باغی بردند، چون او راهب مسیحی بود و ازدواج نکرده بود، خدا حور را به عقد او درآورد. خیال من راحت شد که او به سرمنزل خیر رسید. «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ».

الحمدلله که آقای ما باوفاست. لذا باوفا هم دوست دارد.

درسی از دختر «ابوالأسود دوئلی»

این مثال برای امروزِ ماست، گاهی فشارهایی به انسان وارد می‌شود که لج انسان را درمی‌آورد، بعضی از آن‌ها به ناحق است، بعضی دیگر هم اگر ناحق نیست، فشارِ زیادی است، انسان را به این سمت هُل می‌دهد که انسان از بعضی خطوط خود کنار بکشد. انسان را تحریک می‌کند که نستجیربالله معاذالله به رشوه و حرام و… بیفتد.

معاویه خیلی اهل غذای مفصل بود، تا قبل از اینکه این داعشی‌های ملعون شام و دمشق را خراب کنند، کسانی که قبلاً رفته‌اند می‌دانند که مردم آن منطقه خیلی شاهانه غذا می‌خورند.

زمان معاویه زعفران از طلا گرانتر بود، معاویه یک حلوای زعفرانی به درِ خانه‌ی «ابوالأسود دوئلی» فرستاد که یکی از شیعیان امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بود. ناخودآگاه دست دختربچه‌ی ابوالأسود به سمت این حلوا رفت. همینکه خواست از این حلوا بردارد، ابوالأسود گفت: بابا جان! معاویه این حلوا را فرستاده است!

این دختر دست خود را از حلوای زعفرانی کشید و گفت: آمده است که ما را «بِالشَّهْدِ اَلْمُزَعْفَرِ»[6] حلوای زعفرانی از «اَلسَّيِّدِ اَلْمُطَهَّرِ» دور کند؟

حلوا را پرت کرد و گفت: نمی‌خواهم!

خدا روزی کند که ما هر لحظه که زندگی می‌کنیم… ابلیس دائم می‌خواهد ما را با «بِالشَّهْدِ اَلْمُزَعْفَرِ» از «اَلسَّيِّدِ اَلْمُطَهَّرِ» دور کند. اینطور نیست که یک قران و یک قدم و یک قلم و یک سکّه باشد. چیزی که باید بجای آن بدهیم «حبّ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه» است.

«بی‌نیازی» در نگاه جناب ابوذر سلام الله علیه

ابوذر فقیر شد، عثمان می‌دانست اگر بخواهد پنجاه هزار سکه برای ابوذر بفرستد، ابوذر قبول نمی‌کند.

آن جریان ظاهر باهوشی هم داشتند، وقتی می‌خواستند کسی را بخرند، به یک نفر پولِ زیاد می‌دادند، به یک نفر پولِ قابل ملاحظه می‌دادند ولی زیاد نبود، که بپذیرد!

این پنجاه هزار سکه را آوردند و ابوذر گفت: نمی‌خواهم!

به او گفتند: تو برای یک لقمه نان گرفتار هستی!

ابوذر تبعید شده بود و فشارهایی به او آورده بودند، با این حال گفت: نمی‌خواهم! آیا این پول را به همه داده‌اید که به من می‌دهید؟ یعنی سهم بیت المال است؟ یارانه‌ی حکومتی است؟

به او گفتند: عثمان سلام رسانده و گفته است که این خالصِ اموالِ من از حلال است، تو فکر کن که ارث است، از بیت المال نیست.

ابوذر گفت: من نمی‌خواهم.

گفتند: وضع شما خیلی خراب است، اوضاع خانواده‌ات را نگاه کن! این پول حلالِ طیّبِ طاهر است.

وقتی اصرار کردند، ابوذر گفت: «قَدْ أَصْبَحْتُ غَنِيّاً بِوَلَايَةِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (عَلَيْهِ السَّلاَمُ) وَ عِتْرَتِهِ اَلْهَادِينَ اَلْمَهْدِيِّينَ»،[7] ما با ولایتِ علی بی‌نیاز شدیم.

خدایا! چشم ما شیعیان امیرالمؤمنین صلوات الله علیه را از درِ خانه‌ی اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین به جای دیگری حواله و نگران نکن.

محمد بن ابی‌بکر سلام الله علیه

حال به سراغ آن فردی برویم که گفتن از او مقدّمه لازم دارد، چون گفتن از او در مقامِ قمر بنی هاشم سلام الله علیه اثر دارد، می‌گویم و دوست دارم اسم او را ببرم. آقازاده‌ی واجب‌التعظیم، مظهرِ بارزِ «يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ»[8] است، از دو سالگی در خانه‌ی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بزرگ شد.

حبّ پدر و مادر و خواهر و برادر و حزب و تیم و… در انسان تأثیر جدّی دارد، الآن وقتی در فوتبال یک گل زده می‌شود، هزاران تهمت و بهتان سرازیر می‌شود که چیزی را نپذیرند.

سه فرزند «عدی بن حاتم طائی» در راه امیرالمؤمنین صلوات الله علیه شهید شدند، خود او در راه امیرالمؤمنین صلوات الله علیه جانباز نابینا شد. برادرزن «عدی» در سپاه جملی‌ها بود، ناگهان یکی از پسران عدی، جنازه‌ی دایی خود را روی زمین دید!

با اینکه این پسر «عدی» در سپاه امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بود پرسید: چه کسی دایی مرا کشته است؟ یک نفر گفت: من او را کشته‌ام. این پسر «عدی» این شخص را کشت و فرار کرد؛ بعد هم پشیمان شد ولی دیگر روی برگشتن نداشت.

اینطور نوشته شده است که امیرالمؤمنین صلوات الله علیه هم برای آن شیعه‌ای که کشته شد و هم برای اینکه این شخص از حق دور شد خیلی غصّه خورد.

حق‌طلبی خیلی سخت است، ان شاء الله خدای متعال روزی ما کند که محور حبّ و بغض ما برای خدا باشد.

این آقا «محمد بن ابی‌بکر» است، او دو سال داشت که مادرش «اسماء بنت عمیس» با امیرالمؤمنین صلوات الله علیه ازدواج کرد و به خانه‌ی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه آمد.

بایستی یک مقدّمه بگویم که دچار شبهه نشوید، امام «ولایت باطنی» دارد، اصلاً امروز شأن امام زمان ارواحنا فداه هم همین ولایت باطنی است، وگرنه امروز که حضرت جلسه‌ی درس ندارد، ما که منبر حضرت را نمی‌شنویم، سؤال شرعی از حضرت نمی‌پرسیم، شئون مختلفِ ارتباطِ ما با امام نیست بجز یک مورد، آن هم هدایت باطنی امام زمان ارواحنا فداه؛ ریشه‌ی امامت هم همین هدایت باطنی است. با هدایت باطنی است که اگر امام اراده کند هر اتفاقی رخ می‌دهد.

لذا می‌گوید رحم مادر آنقدر مهم است که «اَلشَّقِيُّ مَنْ شَقِيَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ وَ اَلسَّعِيدُ مَنْ سَعِدَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ»،[9] بدبخت از رحم مادر خود بدبخت می‌شود و سعادتمند از رحم مادر خود سعادتمند می‌شود؛ می‌خواهد بگوید که رحم مادر اینقدر مهم است.

بعد در بعضی روایات متأخر هست که اگر شقاوتمندِ بیچاره به کربلا برود، سعید و نیکبخت برمی‌گردد.

هدایتِ امام اینطور است، یعنی مسِ انسان را به طلا تبدیل می‌کند، اکسیر است. امام می‌تواند انسان را تکان بدهد. این مقدّمه برای اینکه بحث بعدی دچار شبهه نشود.

محمد در خانه‌ی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بود، درواقع برای اینکه او را بشناسند به او «محمد بن ابی‌بکر» می‌گویند، وگرنه باید به او «محمد بن امیرالمؤمنین» بگویند.

وقتی محمد بن ابی‌بکر آمد تا با امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بیعت کند گفت: «اُبَایِعُکَ عَلَی وِلایَتِک» آمده‌ام بیعت کنم که ولایت تو را بپذیرم «وَالبَرائَةَ عَن أبِی» و اعلام کنم که از پدرم بیزار هستم!

این کار خیلی مردانگی می‌خواهد که انسان این حرف را بزند.

جنگ جمل شد، خواهر او در طرف مقابل فرمانده‌ی جنگ جمل است، جنگ به سمتی رفت که طلحه و زبیر هم کشته شدند و آن خانم به تنهایی جنگ را اداره می‌کرد. به سمت کجاوه‌ی او تیرباران شد و… شتر زمین خورد و کجاوه بهم خورد و او در کجاوه بود، جنگ مغلوبه شد و شکست خوردند. عایشه داخل کجاوه نشسته بود که یک نفر به سراغ او برود، او هم در مقابل بگوید این هم از غیرت شما که ناموس پیغمبر را ندید گرفتید و…

امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمود: محمد! برو.

محمد بن ابی‌بکر دست خود را داخل کجاوه برد، عایشه بلافاصله پرسید: این دست کیست؟  محمد بن ابی‌بکر گفت: «أقرَبُ النَّاسِ إلَیک وَ أبعَدُ النّاسِ عَنک» نزدیکترین مردم به تو هستم، چون برادر تو هستم، دورترین مردم از تو هستم، چون من شیعه‌ی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه هستم!

به یاد این روایت افتادم که خیلی زیباست.

اعراب خیلی بر سرِ اعرابِ کمتر اصیل و ایرانی‌ها می‌زدند و می‌گفتند ما عرب هستیم!

حضرت صادق علیه السلام فرمودند: بروید و به آن‌ها بگویید ما با ولایتِ امیرالمؤمنین «أشرَفُ نَسَباً» هستیم، پدرِ ما امیرالمؤمنین است! یعنی ما با ولایتِ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه شرافت نَسَب هم پیدا کرده‌ایم.

محمد بن ابی‌بکر گفت: «أقرَبُ النَّاسِ إلَیک وَ أبعَدُ النّاسِ عَنک»!

امام حسن مجتبی صلوات الله علیه فرمودند: بیایید تا من شما را به سراغِ علی بن ابیطالب ببرم، «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»! او خیلی باوفاست!

محمد بن ابی‌بکر خودش را در راه امیرالمؤمنین صلوات الله علیه خرج کرد، در مصر ناجوانمردانه و مظلومانه به شهادت رسید، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه زار می‌زد، اصحاب در کوفه دسته دسته می‌آمدند و به حضرت تسلیت می‌گفتند، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه فرمودند: پسرم را کشتند…

این نکته را هم عرض می‌کنم که احتیاط کنم تا کسی بد متوجه نشود.

در مورد اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین که بحثِ نَسَبِ اهل بیت است، باید پدران ویژه باشند و مادرِ امام، هر پدر هم پدرانش و مادرش.

از این محمد بن ابی‌بکر پسری به نام قاسم به دنیا آمد، او دختری به نام «امّ فروه» دارد، «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»… تو خودت را در راه امیرالمؤمنین صلوات الله علیه خرج کردی، «امّ فروه سلام الله علیها» مادر امام صادق علیه السلام شد!

اولین و اصلِ ناپاکی برای عقیده است، «قَدْ أَصْبَحْتُ غَنِيّاً بِوَلَايَةِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ»، غنی از پول، غنی از هر چیز دیگری! «يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ»!

فضائل مشترکِ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه و قمر بنی هاشم سلام الله علیه

حال شما ببینید که شرافتِ مولای عالم قمر بنی هاشم سلام الله علیه چیست.

اگر کسی بخواهد اوصافِ قمر بنی هاشم سلام الله علیه را بشمارد، حدود سیزده فضیلت پیدا می‌کند که جزو فضائل اختصاصی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است، که قمر بنی هاشم صلوات الله علیه دارد.

یکی از آن‌ها این است، امیرالمؤمنین صلوات الله علیه بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم زنده ماند، اگر در احد شهید می‌شد هیچکسی نمی‌دانست که امیرالمؤمنین نابغه‌ی اول و آخر عالم در سخنوری است، چون ساکت بود و حرفی نمی‌فرمود. کار می‌کرد و عمل می‌کرد و در سکوت کامل بود.

وقتی بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم سخن فرمود، همه را با سخن شگفت‌انگیز خود بیچاره کرد. مسیحیانی که عربی می‌فهمیدند وقتی کلمات او را خواندند بیچاره شدند و کتاب نوشتند، ابن ابی الحدید می‌گوید فلان خطبه را هزار مرتبه خوانده‌ام و… هر کسی نهج البلاغه را بخواند، مخصوصاً به زبان عربی… چون مترجمِ بیچاره چکار کند؟ با کدام کلمات از او حرف بزند؟

قمر بنی هاشم سلام الله علیه بعد از امیرالمؤمنین صلوات الله علیه، زمان امام حسن مجتبی صلوات الله علیه بود، برای همین ساکت بود، بعد از امام مجتبی هم در زمان حیات سیّدالشّهداء صلوات الله علیه و سیّدالسّاجدین صلوات الله علیه بود، برای همین ساکت بود، قمر بنی هاشم در زمان امام معصوم شهید شد، لذا فرمایشی نفرموده است.

سکوتِ او علامتِ ادبِ اوست، و ادب علامتِ کمالِ عقل است.

این موضوع از شباهت‌های قمر بنی هاشم سلام الله علیه به امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است.

یکی دیگر از شباهت‌های دیگرِ قمر بنی هاشم علیه السلام به امیرالمؤمنین صلوات الله علیه این است که انصافاً جای حیرت دارد. این از فضائلِ اختصاصیِ امیرالمؤمنین صلوات الله علیه است، یعنی در بین اصحاب کسی اینطور نبود.

وقتی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه در جنگ خندق می‌خواست به میدان برود…

در سپاه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم خیلی‌ها بودند که آدم‌های خوبی بودند، مانند سلمان سلام الله علیه، ولی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم زار می‌زد و دست او به سمت آسمان بود، تا امیرالمؤمنین صلوات الله علیه رفت و برگشت؛ پیامبر همینطور گریه می‌کرد، به خدا عرض کرد: «اللهُمَّ لا تَذَرْنی‏ فَرْداً» خدایا! مرا تنها نگذار.

در صورتی که افرادی مانند سلمان و مقداد بودند، این‌ها بودند و خوب هم بودند ولی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه نمی‌شدند.

لذا هم امام صادق علیه السلام فرموده است و هم محدثان عامّه، فقط به یک مورد اشاره می‌کنم.

اهل سنّت محدثی دارند که برای قرن سه و چهار است، نام او «ابوبکر آجری» است، او کتابی به نام «کتاب الشریعة» دارد. در این کتاب اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم را یک به یک نام برده است و گفته است که آن‌ها چه روایاتی از پیامبر نقل کرده‌اند، وقتی به امیرالمؤمنین صلوات الله علیه رسیده است، خودش چند فضیلت گفته است و بعد روایات را نقل کرده است؛ یکی از آن‌ها این روایت است که «وَ کَاشِفُ الکَرب عَن وَجهِ النَّبِی»!

پیغمبری که همه‌ی عالم بر او تکیه داشتند، وقتی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه را می‌دید، غم‌های خود را فراموش می‌کرد.

همین یک روایت را که می‌گویم، خدا می‌داند برای اینکه انسان تا صبح قیامت، انگشتِ حیرت به دهان بگیرد کافی است.

وقتی پیامبر از دنیا برود، به لقاء الهی رفته است. وقتی پیامبر از دنیا برود، انبیاء و اوصیاء، آنطرف جشن می‌گیرند که بهشت را رونق داده است. وقتی پیامبر از دنیا برود، مغز ما نمی‌کشد که بگوییم خدا چه چیزی برای او آماده کرده است؛ اما وقتی که امیرالمؤمنین صلوات الله علیه به سفر رفته بود، پیامبر به خدا عرض می‌کرد: «أللَّهُمَّ لَا تُمِتْنِی حَتَّی تُرِیَنِی عَلِیًّا»،[10] خدایا! تا زمانی که علی را ندیده‌ام جان مرا نگیر.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم هرچه می‌فرمود، خودش عمل می‌کرد، اینکه فرمود «اَلنَّظَرُ إِلَى وَجْهِ عَلِیٍّ عِبَادَهٌ»، خودش در این روایت می‌خواهد بگوید که من یک مرتبه‌ی دیگر ببینم و بعد از دنیا بروم!

پیامبر حکیمِ عالمِ وجود است، یعنی لقاء الهی در دیدارِ علی بن ابیطالب است!

از آنطرف هم هست، الآن قصدِ قیاس نداشتم.

لذا اصلاً وقتی امیرالمؤمنین صلوات الله علیه به سفر می‌رفت، پیامبر خدا مضطر می‌شد و دست بلند می‌کرد: «اللَّهُمَّ فَرِّجْ هَمِّی وَ بَرِّدْ کَبِدِی بِزِیارَةِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ»، خدایا! با دیدارِ علی غم‌هایم را بطرف و جگرم را خنک کن.

چه کسی می‌تواند «کَاشِفُ الکَرب عَن وَجهِ النَّبِی» باشد؟ یعنی وقتی پیامبر او را می‌بیند غم‌های خود را فراموش کند و سختی‌ها را تحمّل کند. مسلّماً هر کسی نمی‌تواند برای پیامبر در چنین مقامی قرار بگیرد.

حضرت اباالفضل العباس علیه السلام کاری کرده است که نه تنها در مورد فرزندان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، بلکه برای ایشان هم می‌شود گفت که «بجز از علی که آرد پسری ابوالعجائب»!

در مورد حضرت اباالفضل العباس علیه السلام هست که «یا كاشِفَ الْكَرْبِ عَنْ وَجْهِ الْحُسَیْنِ»!

نورِ ابدیِ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

بعضی‌ها برای دیده شدن در این عالم کارهای عجیب و غریب و حیرت‌انگیز می‌کنند، همانطور که دیده‌اید بعضی‌ها مدّتی به چشم می‌آیند اما بعد از مدّتی افول می‌کنند.

قمر بنی هاشم هیچ تلاشی نکرد که به چشم بیاید، اتفاقاً حرف نزد و ساکت بود، انجام می‌داد و بحث نمی‌کرد. این موضوع برای ایمانِ حضرت اباالفضل العباس علیه السلام است، چون می‌داند «أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ»! تو برای حسین بن علی قدم بردار، او کاری می‌کند که…

شما به کربلا هم که بروید، در کنارِ آفتابِ مرقدِ سیّدالشّهداء صلوات الله علیه، حضرت اباالفضل العباس علیه السلام فروغ دارد!

ابتدای جلسه عرض کردم که در فیزیک اینطور است که اگر شمع را کنار نورافکن قرار دهید، دیده نمی‌شود، اگر لامپ را کنار آفتاب قرار دهید، دیده نمی‌شود.

اما در کنار اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین، هر کسی یک ذرّه هم باشد، اتفاقاً آن‌ها او را جلوه می‌دهند، چه برسد به سرور و آقای عالم، مظهر وفا!

امام صادق علیه السلام فرمود: «أَشْهَدُ لَکَ بِالتَّسْلِیمِ وَ التَّصْدِیقِ وَ الْوَفَاءِ وَ النَّصِیحَةِ لِخَلَفِ النَّبِیِّ الْمُرْسَل»،[11] من شهادت می‌دهم تو تسلیمِ محض بود، تو خودِ وفا بودی، تو دلسوزی کردی برای پسرِ پیغمبر!

بعد عبارتی دارد، اگر قرار باشد بالاترین ثواب را به من بدهند، باید به امام خمینی رضوان الله تعالی علیه چه چیزی بدهند؟ باید به شیخ مفید چه چیزی بدهند؟ باید اجری که به من و او می‌دهند، با کارمان تناسب داشته باشد. بالاترین اجر را به صاحبِ بالاترین عمل می‌دهند، امام صادق علیه السلام فرمود: «فَجَزَاكَ اَللَّهُ یَابنَ أمِیرِالمُؤمِنین عَنْ رَسُولِهِ وَ عَنْ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ وَ عَنِ الفَاطِمَة وَ عَنِ اَلْحَسَنِ وَ اَلْحُسَيْنِ أَفْضَلَ اَلْجَزَاءِ» بالاترین جزاء، «أَوْفَرَ الْجَزَاءِ» پُرترین پاداش، «أَكْثَرَ الْجَزَاءِ» بیشترین پاداش را به تو بدهد.

یعنی چه؟ یعنی تو بالاترین عمل را انجام داده‌ای که باید بیشترین اجر را ببری. آن هم در چه موضوعی؟ در موضوعی که در آن «امام» تعیین می‌شود، «بِمَا صَبَرْتَ» صبر کردی.

دعا

خدایا! به برکتِ قمر بنی هاشم علیه السلام، به این لحظاتِ شادیِ قلبِ مادرِ بافضیلتِ قمر بنی هاشم سلام الله علیها ما را برای امام زمانمان مفید قرار بده.

خدایا! ذهن و فکر و عمل ما را جز درِ خانه‌ی اهل بیت سلام الله علیهم أجمعین به جای دیگری معطوف نفرما.

خدایا! این انتخابات پیش رو را برای دنیا و آخرت مردم ما، مایه‌ی خیر و برکت قرار بده.

خدایا! هر کسی برای مردم ما کار می‌کند، چه او را می‌شناسیم و چه او را نمی‌شناسیم، هر کسی به مردم ما خدمت می‌کند، چه ما می‌دانیم و چه ما نمی‌دانیم، بر تأیید و توفیق او بیفزای.

خدایا! هر کسی به مردم ما خیانت می‌کند، چه ما نمی‌دانیم و چه ما می‌دانیم، او را خار و ذلیل و منکوب و مایه‌ی عبرت بگردان.

خدایا! امشب عیدی ما را همنشینی با شهدا قرار بده.

خدایا! سایه‌ی پربرکت رهبر انقلاب بر سر ما مستدام بدار.

خدایا! هرچه خیر و برکت به دست باکرامتِ قمر بنی هاشم، به مادر بافضیلت ایشان، به هر یک از اولیای خاصِ خودت عطا کردی، تفضّلاً نصیب ما هم بفرما.

خدایا! هرچه شرّ از آن‌ها دفع کردی، از ما هم دفع بفرما.

خدایا! زیارتِ قمر بنی هاشم علیه السلام در کربلا، و مادر بافضیلت ایشان در بقیع را روزی این جمع با یک کاروان بگردان، به برکتِ صلوات بر محمد و آل محمد.

اللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَجِّل فَرَجَهُم.


[1]– سوره‌ مبارکه غافر، آیه 44.

[2]– سوره‌ مبارکه طه، آیات 25 تا 28.

[3]– الصّحيفة السّجّاديّة، ص 98.

[4] بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار علیهم السلام، جلد ۳۲، صفحه ۸۶ (وَ رَوَى أَبُو مِخْنَفٍ : أَنَّ هَاشِمَ بْنَ عُتْبَةَ لَمَّا قَدِمَ اَلْكُوفَةَ دَعَا أَبَا مُوسَى فَقَالَ اِتَّبِعْ مَا كَتَبَ بِهِ إِلَيْكَ فَأَبَى ذَلِكَ فَبَعَثَ إِلَى هَاشِمٍ يَتَوَعَّدُهُ فَكَتَبَ إِلَى عَلِيٍّ بِامْتِنَاعِهِ وَ أَنَّهُ شَاقٌّ بَعِيدُ اَلْوُدِّ ظَاهِرُ اَلْغِلِّ وَ اَلشَّنَآنِ وَ أَنَّهُ هَدَّدَهُ بِالسِّجْنِ وَ اَلْقَتْلِ فَلَمَّا وَرَدَ كِتَابُهُ عَلَى أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ قَدْ أَتَاهُ بِهِ اَلْمُحِلُّ بْنُ خَلِيفَةَ فَسَلَّمَ عَلَيْهِ ثُمَّ قَالَ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَلَّذِي أَدَّى اَلْحَقَّ إِلَى أَهْلِهِ وَ وَضَعَهُ مَوْضِعَهُ فَكَرِهَ ذَلِكَ قَوْمٌ وَ قَدْ وَ اَللَّهِ كَرِهُوا نُبُوَّةَ مُحَمَّدٍ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ ثُمَّ بَارَزُوهُ وَ جَاهَدُوهُ فَرَدَّ اَللَّهُ كَيْدَهُمْ فِي نُحُورِهِمْ وَ جَعَلَ دَائِرَةَ اَلسَّوْءِ عَلَيْهِمْ وَ اَللَّهِ يَا أَمِيرَ اَلْمُؤْمِنِينَ لَنُجَاهِدَنَّهُمْ مَعَكَ فِي كُلِّ مَوْطِنٍ حِفْظاً لِرَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ فِي أَهْلِ بَيْتِهِ إِذْ صَارُوا أَعْدَاءً لَهُمْ بَعْدَهُ فَرَحَّبَ بِهِ عَلِيٌّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ قَالَ لَهُ خَيْراً ثُمَّ أَجْلَسَهُ إِلَى جَانِبِهِ وَ قَرَأَ كِتَابَ هَاشِمٍ وَ سَأَلَهُ عَنِ اَلنَّاسِ وَ عَنْ أَبِي مُوسَى فَقَالَ يَا أَمِيرَ اَلْمُؤْمِنِينَ مَا أَثِقُ بِهِ وَ لاَ آمَنُهُ عَلَى خِلاَفِكَ إِنْ وَجَدَ مَنْ يُسَاعِدُهُ عَلَى ذَلِكَ فَقَالَ عَلِيٌّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ اَللَّهِ مَا كَانَ عِنْدِي بِمُؤْتَمَنٍ وَ لاَ نَاصِحٍ وَ لَقَدْ أَرَدْتُ عَزْلَهُ فَأَتَانِي اَلْأَشْتَرُ فَسَأَلَنِي أَنْ أُقِرَّهُ وَ ذَكَرَ أَنَّ أَهْلَ اَلْكُوفَةِ بِهِ رَاضُونَ فَأَقْرَرْتُهُ. وَ رَوَى أَبُو مِخْنَفٍ قَالَ وَ بَعَثَ عَلِيٌّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ مِنَ اَلرَّبَذَةِ بَعْدَ وُصُولِ اَلْمُحِلِّ بْنِ خَلِيفَةَ عَبْدَ اَللَّهِ بْنَ عَبَّاسٍ وَ مُحَمَّدَ بْنَ أَبِي بَكْرٍ إِلَى أَبِي مُوسَى وَ كَتَبَ مَعَهُمَا مِنْ عَبْدِ اَللَّهِ عَلِيٍّ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ إِلَى عَبْدِ اَللَّهِ بْنِ قَيْسٍ أَمَّا بَعْدُ يَا اِبْنَ اَلْحَائِكِ يَا عَاضَّ أَيْرِ أَبِيهِ فَوَ اَللَّهِ إِنْ كُنْتُ لَأَرَى أَنَّ بَعْدَكَ مِنْ هَذَا اَلْأَمْرِ اَلَّذِي لَمْ يَجْعَلْكَ اَللَّهُ لَهُ أَهْلاً وَ لاَ جَعَلَ لَكَ فِيهِ نَصِيباً سَيَمْنَعُكَ مِنْ رَدِّ أَمْرِي وَ اَلاِفْتِرَاءِ عَلَيَّ وَ قَدْ بَعَثْتُ إِلَيْكَ اِبْنَ عَبَّاسٍ وَ اِبْنَ أَبِي بَكْرٍ فَخَلِّهِمَا وَ اَلْمِصْرَ وَ أَهْلَهُ وَ اِعْتَزِلْ عَمَلَنَا مَذْؤُماً مَدْحُوراً  فَإِنْ فَعَلْتَ وَ إِلاَّ فَإِنِّي قَدْ أَمَرْتُهُمَا أَنْ يُنَابِذَاكَ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اَللَّهَ لاٰ يَهْدِي كَيْدَ اَلْخٰائِنِينَ  فَإِذَا ظَهَرَا عَلَيْكَ قَطَعَاكَ إِرْباً إِرْباً وَ اَلسَّلاَمُ عَلَى مَنْ شَكَرَ اَلنِّعْمَةَ وَ وَفَى بِالْبَيْعَةِ وَ عَمِلَ بِرَجَاءِ اَلْعَافِيَةِ قَالَ أَبُو مِخْنَفٍ فَلَمَّا أَبْطَأَ اِبْنُ عَبَّاسٍ وَ اِبْنُ أَبِي بَكْرٍ عَنْ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ لَمْ يَدْرِ مَا صَنَعَا رَحَلَ عَنِ اَلرَّبَذَةِ إِلَى ذِي قَارٍ فَنَزَلَهَا قَالَ فَلَمَّا نَزَلَ ذَا قَارٍ بَعَثَ إِلَى اَلْكُوفَةِ اَلْحَسَنَ اِبْنَهُ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ عَمَّارَ بْنَ يَاسِرٍ وَ زَيْدَ بْنَ صُوحَانَ وَ قَيْسَ بْنَ سَعْدِ بْنِ عُبَادَةَ وَ مَعَهُمْ كِتَابٌ إِلَى أَهْلِ اَلْكُوفَةِ فَأَقْبَلُوا حَتَّى كَانُوا بِالْقَادِسِيَّةِ فَتَلَقَّاهُمُ اَلنَّاسُ فَلَمَّا دَخَلُوا اَلْكُوفَةَ قَرَءُوا كِتَابَ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ هُوَ مِنْ عَبْدِ اَللَّهِ عَلِيٍّ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ إِلَى مَنْ بِالْكُوفَةِ مِنَ اَلْمُسْلِمِينَ أَمَّا بَعْدُ فَإِنِّي خَرَجْتُ مَخْرَجِي هَذَا إِمَّا ظَالِماً وَ إِمَّا مَظْلُوماً وَ إِمَّا بَاغِياً وَ إِمَّا مَبْغِيّاً عَلَيَّ فَأَنْشُدُ اَللَّهَ رَجُلاً بَلَغَهُ كِتَابِي هَذَا إِلاَّ نَفَرَ إِلَيَّ فَإِنْ كُنْتُ مَظْلُوماً أَعَانَنِي وَ إِنْ كُنْتُ ظَالِماً اِسْتَعْتَبَنِي وَ اَلسَّلاَمُ قَالَ فَلَمَّا دَخَلَ اَلْحَسَنُ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ عَمَّارٌ اَلْكُوفَةَ اِجْتَمَعَ إِلَيْهِمَا اَلنَّاسُ فَقَامَ اَلْحَسَنُ فَاسْتَقَرَّ فَاسْتَنْفَرَ اَلنَّاسَ فَحَمِدَ اَللَّهَ وَ صَلَّى عَلَى رَسُولِهِ ثُمَّ قَالَ أَيُّهَا اَلنَّاسُ إِنَّا جِئْنَاكُمْ نَدْعُوكُمْ إِلَى اَللَّهِ وَ إِلَى كِتَابِهِ وَ سُنَّةِ رَسُولِهِ وَ إِلَى أَفْقَهِ مَنْ تَفَقَّهَ مِنَ اَلْمُسْلِمِينَ وَ أَعْدَلِ مَنْ تُعَدِّلُونَ وَ أَفْضَلِ مَنْ تُفَضِّلُونَ وَ أَوْفَى مَنْ تُبَايِعُونَ مَنْ لَمْ يُعْيِهِ اَلْقُرْآنُ وَ لَمْ تُجَهِّلْهُ اَلسُّنَّةُ وَ لَمْ تَقْعُدْ بِهِ اَلسَّابِقَةُ إِلَى مَنْ قَرَّبَهُ اَللَّهُ إِلَى رَسُولِهِ قَرَابَتَيْنِ قَرَابَةَ اَلدِّينِ وَ قَرَابَةَ اَلرَّحِمِ إِلَى مَنْ سَبَقَ اَلنَّاسَ إِلَى كُلِّ مَأْثُرَةٍ إِلَى مَنْ كَفَى اَللَّهُ بِهِ رَسُولَهُ وَ اَلنَّاسُ مُتَخَاذِلُونَ فَقَرُبَ مِنْهُ وَ هُمْ مُتَبَاعِدُونَ وَ صَلَّى مَعَهُ وَ هُمْ مُشْرِكُونَ وَ قَاتَلَ مَعَهُ وَ هُمْ مُنْهَزِمُونَ وَ بَارَزَ مَعَهُ وَ هُمْ مجمحون [مُحْجِمُونَ] وَ صَدَّقَهُ وَ هُمْ مُكَذِّبُونَ إِلَى مَنْ لَمْ تُرَدَّ لَهُ رَايَةٌ وَ لاَ تُكَافِئْ لَهُ سَابِقَةٌ وَ هُوَ يَسْأَلُكُمُ اَلنَّصْرَ وَ يَدْعُوكُمْ إِلَى اَلْحَقِّ وَ يَسْأَلُكُمْ بِالْمَسِيرِ إِلَيْهِ لِتُوَازِرُوهُ وَ تَنْصُرُوهُ عَلَى قَوْمٍ نَكَثُوا بَيْعَتَهُ وَ قَتَلُوا أَهْلَ اَلصَّلاَحِ مِنْ أَصْحَابِهِ وَ مَثَّلُوا بِعُمَّالِهِ وَ اِنْتَهَبُوا بَيْتَ مَالِهِ فَاشْخَصُوا إِلَيْهِ رَحِمَكُمُ اَللَّهُ فَمُرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ اِنْهَوْا عَنِ اَلْمُنْكَرِ وَ اُحْضُرُوا بِمَا يَحْضُرُ بِهِ اَلصَّالِحُونَ – قَالَ أَبُو مِخْنَفٍ وَ حَدَّثَنِي جَابِرُ بْنُ يَزِيدَ عَنْ تَمِيمِ بْنِ حِذْيَمٍ قَالَ: قَدِمَ عَلَيْنَا اَلْحَسَنُ بْنُ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ عَمَّارُ بْنُ يَاسِرٍ يَسْتَنْفِرَانِ اَلنَّاسَ إِلَى عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ مَعَهُمَا كِتَابُهُ فَلَمَّا فَرَغَا مِنْ كِتَابِهِ قَامَ اَلْحَسَنُ وَ هُوَ فَتًى حَدَثٌ وَ اَللَّهِ إِنِّي لَأَرْثِي لَهُ مِنْ حَدَاثَةَ سِنِّهِ وَ صُعُوبَةِ مَقَامِهِ فَرَمَاهُ اَلنَّاسُ بِأَبْصَارِهِمْ وَ هُمْ يَقُولُونَ اَللَّهُمَّ سَدِّدْ مَنْطِقَ اِبْنِ بِنْتِ نَبِيِّنَا فَوَضَعَ يَدَهُ عَلَى عَمُودٍ يَتَسَانَدُ إِلَيْهِ وَ كَانَ عَلِيلاً مِنْ شَكْوَى بِهِ فَقَالَ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَلْعَزِيزِ اَلْجَبَّارِ اَلْوَاحِدِ اَلْقَهَّارِ اَلْكَبِيرِ اَلْمُتَعَالِ سَوٰاءٌ مِنْكُمْ مَنْ أَسَرَّ اَلْقَوْلَ وَ مَنْ جَهَرَ بِهِ وَ مَنْ هُوَ مُسْتَخْفٍ بِاللَّيْلِ وَ سٰارِبٌ بِالنَّهٰارِ  أَحْمَدُهُ عَلَى حُسْنِ اَلْبَلاَءِ وَ تَظَاهُرِ اَلنَّعْمَاءِ وَ عَلَى مَا أَحْبَبْنَا وَ كَرِهْنَا مِنْ شِدَّةٍ وَ رَخَاءٍ وَ أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اَللَّهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ وَ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ اِمْتَنَّ عَلَيْنَا بِنُبُوَّتِهِ وَ اِخْتَصَّهُ بِرِسَالَتِهِ وَ أَنْزَلَ عَلَيْهِ وَحْيَهُ وَ اِصْطَفَاهُ عَلَى جَمِيعِ خَلْقِهِ وَ أَرْسَلَهُ إِلَى اَلْإِنْسِ وَ اَلْجِنِّ حِينَ عُبِدَتِ اَلْأَوْثَانُ وَ أُطِيعَ اَلشَّيْطَانُ وَ جُحِدَ اَلرَّحْمَنُ فَصَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ جَزَاهُ أَفْضَلَ مَا جَزَى اَلْمُرْسَلِينَ أَمَّا بَعْدُ فَإِنِّي لاَ أَقُولُ لَكُمْ إِلاَّ مَا تَعْرِفُونَ إِنَّ أَمِيرَ اَلْمُؤْمِنِينَ عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ أَرْشَدَ اَللَّهُ أَمْرَهُ وَ أَعَزَّ نَصْرَهُ بَعَثَنِي إِلَيْكُمْ يَدْعُوكُمْ إِلَى اَلصَّوَابِ وَ إِلَى اَلْعَمَلِ بِالْكِتَابِ وَ اَلْجِهَادِ فِي سَبِيلِ اَللَّهِ وَ إِنْ كَانَ فِي عَاجِلِ ذَاكَ مَا تَكْرَهُونَ فَإِنَّ فِي آجِلِهِ مَا تُحِبُّونَ إِنْ شَاءَ اَللَّهُ وَ قَدْ عَلِمْتُمْ أَنَّ عَلِيّاً صَلَّى مَعَ رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَحْدَهُ وَ أَنَّهُ يَوْمَ صَدَّقَ بِهِ لَفِي عَاشِرَةٍ مِنْ سِنِّهِ ثُمَّ شَهِدَ مَعَ رَسُولِ اَللَّهِ جَمِيعَ مَشَاهِدِهِ وَ كَانَ مِنِ اِجْتِهَادِهِ فِي مَرْضَاةِ اَللَّهِ وَ طَاعَةِ رَسُولِهِ وَ آثَارِهِ اَلْحَسَنَةِ فِي اَلْإِسْلاَمِ مَا قَدْ بَلَغَكُمْ وَ لَمْ يَزَلْ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ رَاضِياً عَنْهُ حَتَّى غَمَّضَهُ بِيَدِهِ وَ غَسَّلَهُ وَحْدَهُ وَ اَلْمَلاَئِكَةُ أَعْوَانُهُ وَ اَلْفَضْلُ اِبْنُ عَمِّهِ يَنْقُلُ إِلَيْهِ اَلْمَاءَ ثُمَّ أَدْخَلَهُ حُفْرَتَهُ وَ أَوْصَاهُ بِقَضَاءِ دَيْنِهِ وَ عِدَاتِهِ وَ غَيْرِ ذَلِكَ مِنْ مَنِّ اَللَّهِ عَلَيْهِ ثُمَّ وَ اَللَّهِ مَا دَعَاهُمْ إِلَى نَفْسِهِ وَ لَقَدْ تَدَاكَّ اَلنَّاسُ عَلَيْهِ تَدَاكَّ اَلْإِبِلِ اَلْهِيمِ عِنْدَ وُرُودِهَا فَبَايَعُوهُ طَائِعِينَ ثُمَّ نَكَثَ مِنْهُمْ نَاكِثُونَ بِلاَ حَدَثٍ أَحْدَثَهُ وَ لاَ خِلاَفٍ أَتَاهُ حَسَداً لَهُ وَ بَغْياً عَلَيْهِ فَعَلَيْكُمْ عِبَادَ اَللَّهِ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْجِدِّ وَ اَلصَّبْرِ وَ اَلاِسْتِعَانَةِ بِاللَّهِ وَ اَلْخُفُوفِ إِلَى مَا دَعَاكُمْ إِلَيْهِ أَمِيرُ اَلْمُؤْمِنِينَ عَصَمَنَا اَللَّهُ وَ إِيَّاكُمْ بِمَا عَصَمَ بِهِ أَوْلِيَاءَهُ وَ أَهْلَ طَاعَتِهِ وَ أَلْهَمَنَا وَ إِيَّاكُمْ تَقْوَاهُ وَ أَعَانَنَا وَ إِيَّاكُمْ عَلَى جِهَادِ أَعْدَائِهِ وَ أَسْتَغْفِرُ اَللَّهَ اَلْعَظِيمَ لِي وَ لَكُمْ ثُمَّ مَضَى إِلَى اَلرَّحْبَةِ فَهَيَّأَ مَنْزِلاً لِأَبِيهِ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ عَلَيْهِ السَّلاَمُ قَالَ جَابِرٌ فَقُلْتُ لِتَمِيمٍ كَيْفَ أَطَاقَ هَذَا اَلْغُلاَمُ مَا قَدْ قَصَصْتَهُ مِنْ كَلاَمِهِ فَقَالَ وَ مَا سَقَطَ عَنِّي مِنْ قَوْلِهِ أَكْثَرُ وَ لَقَدْ حَفِظْتُ بَعْضَ مَا سَمِعْتُ قَالَ أَبُو مِخْنَفٍ وَ لَمَّا فَرَغَ اَلْحَسَنُ عَلَيْهِ السَّلاَمُ مِنْ خُطْبَتِهِ قَامَ عَمَّارٌ وَ خَطَبَ اَلنَّاسَ وَ اِسْتَنْفَرَهُمْ فَلَمَّا سَمِعَ أَبُو مُوسَى خُطْبَتَهُمَا صَعِدَ اَلْمِنْبَرَ وَ قَالَ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَلَّذِي أَكْرَمَنَا بِمُحَمَّدٍ فَجَمَعَنَا بَعْدَ اَلْفُرْقَةِ وَ جَعَلَنَا إِخْوَاناً مُتَحَابِّينَ بَعْدَ اَلْعَدَاوَةِ وَ حَرَّمَ عَلَيْنَا دِمَاءَنَا وَ أَمْوَالَنَا قَالَ اَللَّهُ سُبْحَانَهُ لاٰ تَأْكُلُوا أَمْوٰالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبٰاطِلِ  وَ قَالَ تَعَالَى: وَ مَنْ يَقْتُلْ مُؤْمِناً مُتَعَمِّداً فَجَزٰاؤُهُ جَهَنَّمُ  فَاتَّقُوا اَللَّهَ عِبَادَ اَللَّهِ وَ ضَعُوا أَسْلِحَتَكُمْ وَ كُفُّوا عَنْ قِتَالِ إِخْوَانِكُمْ إِلَى آخِرَ خُطْبَتِهِ اَلْمَلْعُونَةِ اَلَّتِي تَرْكُهَا أَوْلَى مِنْ ذِكْرِهَا وَ تُنَادِي بِكُفْرِ صَاحِبِهَا وَ نِفَاقِهِ قَالَ فَلَمَّا أَتَتِ اَلْأَخْبَارُ عَلِيّاً بِاخْتِلاَفِ اَلنَّاسِ بِالْكُوفَةِ بَعَثَ اَلْأَشْتَرَ إِلَيْهَا فَأَخْرَجَهُ مِنْهَا صَاغِراً قَالَ أَبُو مِخْنَفٍ وَ لَمَّا نَزَلَ عَلِيٌّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ ذَا قَارٍ كَتَبَتْ عَائِشَةُ إِلَى حَفْصَةَ أَمَّا بَعْدُ فَإِنِّي أُخْبِرُكِ أَنَّ عَلِيّاً قَدْ نَزَلَ ذَا قَارٍ وَ أَقَامَ بِهَا مَرْعُوباً خَائِفاً لِمَا بَلَغَهُ مِنْ عِدَّتِنَا وَ جَمَاعَتِنَا فَهُوَ بِمَنْزِلَةِ اَلْأَشْقَرِ إِنْ تَقَدَّمَ عُقِرَ وَ إِنْ تَأَخَّرَ نُحِرَ فَدَعَتْ حَفْصَةُ جَوَارِيَ لَهَا يَتَغَنَّيْنَ وَ يَضْرِبْنَ بِالدُّفُوفِ فَأَمَرَتْهُنَّ أَنْ يَقُلْنَ فِي غِنَائِهِنَّ مَا اَلْخَبَرُ مَا اَلْخَبَرُ عَلِيٌّ فِي اَلسَّفَرِ كَالْفَرَسِ اَلْأَشْقَرِ إِنْ تَقَدَّمَ عُقِرَ وَ إِنْ تَأَخَّرَ نُحِرَ – وَ جَعَلَتْ بَنَاتُ اَلطُّلَقَاءِ يَدْخُلْنَ عَلَى حَفْصَةَ وَ يَجْتَمِعْنَ لِسَمَاعِ ذَلِكَ اَلْغِنَاءِ فَبَلَغَ أُمَّ كُلْثُومٍ بِنْتَ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ ذَلِكَ فَلَبِسَتْ جَلاَبِيبَهَا وَ دَخَلَتْ عَلَيْهِنَّ فِي نِسْوَةٍ مُتَنَكِّرَاتٍ ثُمَّ أَسْفَرَتْ عَنْ وَجْهِهَا فَلَمَّا عَرَفَتْهَا حَفْصَةُ خَجِلَتْ وَ اِسْتَرْجَعَتْ فَقَالَتْ أُمُّ كُلْثُومٍ لَئِنْ تَظَاهَرْتُمَا عَلَيْهِ اَلْيَوْمَ لَقَدْ تَظَاهَرْتُمَا عَلَى أَخِيهِ مِنْ قَبْلُ فَأَنْزَلَ اَللَّهُ فِيكُمَا مَا أَنْزَلَ فَقَالَتْ حَفْصَةُ كُفِّي رَحِمَكِ اَللَّهُ وَ أَمَرَتْ بِالْكِتَابِ فَمُزِّقَ وَ اِسْتَغْفَرَتِ اَللَّهَ – فَقَالَ سَهْلُ بْنُ حُنَيْفٍ فِي ذَلِكَ عَذَرْنَا اَلرِّجَالَ بِحَرْبِ اَلرِّجَالِ فَمَا لِلنِّسَاءِ وَ مَا لِلسِّبَابِ أَ مَا حَسْبُنَا مَا أَتَيْنَا بِهِ لَكَ اَلْخَيْرُ مِنْ هَتْكِ ذَاكَ اَلْحِجَابِ وَ مَخْرَجُهَا اَلْيَوْمَ مِنْ بَيْتِهَا يُعَرِّفُهَا اَلذَّنْبَ نَبْحُ اَلْكِلاَبِ إِلَى أَنْ أَتَاهَا كِتَابٌ لَهَا مَشُومٌ فَيَا قُبْحَ ذَاكَ اَلْكِتَابِ)

[5] الأمالی (للصدوق)، جلد ۱، صفحه ۴۶۲ (حَدَّثَنَا أَبُو عَلِيٍّ أَحْمَدُ بْنُ زِيَادٍ اَلْهَمَدَانِيُّ رِضْوَانُ اَللَّهِ عَلَيْهِ قَالَ حَدَّثَنَا عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ بْنِ هَاشِمٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى بْنِ عُبَيْدٍ اَلْيَقْطِينِيِّ عَنْ يُونُسَ بْنِ عَبْدِ اَلرَّحْمَنِ عَنِ اِبْنِ أَسْبَاطٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ سَالِمٍ عَنْ أَبِيهِ عَنْ ثَابِتِ بْنِ أَبِي صَفِيَّةَ قَالَ: نَظَرَ سَيِّدُ اَلْعَابِدِينَ عَلِيُّ بْنُ اَلْحُسَيْنِ عَلَيْهِمَا السَّلاَمُ إِلَى عُبَيْدِ اَللَّهِ بْنِ عَبَّاسِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فَاسْتَعْبَرَ ثُمَّ قَالَ مَا مِنْ يَوْمٍ أَشَدَّ عَلَى رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ مِنْ يَوْمِ أُحُدٍ قُتِلَ فِيهِ عَمُّهُ حَمْزَةُ بْنُ عَبْدِ اَلْمُطَّلِبِ أَسَدُ اَللَّهِ وَ أَسَدُ رَسُولِهِ وَ بَعْدَهُ يَوْمَ مُؤْتَةَ قُتِلَ فِيهِ اِبْنُ عَمِّهِ جَعْفَرُ بْنُ أَبِي طَالِبٍ ثُمَّ قَالَ عَلَيْهِ السَّلاَمُ وَ لاَ يَوْمَ كَيَوْمِ اَلْحُسَيْنِ عَلَيْهِ السَّلاَمُ اِزْدَلَفَ عَلَيْهِ ثَلاَثُونَ أَلْفَ رَجُلٍ يَزْعُمُونَ أَنَّهُمْ مِنْ هَذِهِ اَلْأُمَّةِ كُلٌّ يَتَقَرَّبُ إِلَى اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ بِدَمِهِ وَ هُوَ بِاللَّهِ يُذَكِّرُهُمْ فَلاَ يَتَّعِظُونَ حَتَّى قَتَلُوهُ بَغْياً وَ ظُلْماً وَ عُدْوَاناً ثُمَّ قَالَ عَلَيْهِ السَّلاَمُ رَحِمَ اَللَّهُ اَلْعَبَّاسَ فَلَقَدْ آثَرَ وَ أَبْلَى وَ فَدَى أَخَاهُ بِنَفْسِهِ حَتَّى قُطِعَتْ يَدَاهُ فَأَبْدَلَهُ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِمَا جَنَاحَيْنِ يَطِيرُ بِهِمَا مَعَ اَلْمَلاَئِكَةِ فِي اَلْجَنَّةِ كَمَا جَعَلَ لِجَعْفَرِ بْنِ أَبِي طَالِبٍ وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اَللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى مَنْزِلَةً يَغْبِطُهُ بِهَا جَمِيعُ اَلشُّهَدَاءِ يَوْمَ اَلْقِيَامَةِ .)

[6] الأربعون حدیثا عن أربعین شیخا من أربعین صحابیا فی فضائل الإمام أمیر المؤمنین علیه السلام، جلد ۱، صفحه ۸۱ (أَخْبَرَنَا أَبُو عَلِيٍّ تِيمَانُ بْنُ حَيْدَرِ بْنِ اَلْحَسَنِ بْنِ أَبِي عَدِيٍّ اَلْبَيِّعُ : حَدَّثَنَا اَلشَّيْخُ اَلْمُفِيدُ أَبُو مُحَمَّدٍ عَبْدُ اَلرَّحْمَنِ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ اَلْحُسَيْنِ اَلْحَافِظُ : حَدَّثَنَا اَلسَّيِّدُ أَبُو اَلْفَتْحِ عُبَيْدُ اَللَّهِ بْنُ مُوسَى بْنِ أَحْمَدَ بْنِ اَلرِّضَا عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ: إِنَّ أَبَا مُحَمَّدٍ جَعْفَرَ بْنَ أَحْمَدَ حَدَّثَهُمْ. حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ عِمْرَانَ : حَدَّثَنَا عَبْدُ اَللَّهِ بْنُ جَعْفَرٍ اَلنَّحْوِيُّ ، عَنِ اَلْحَارِثِ بْنِ مُحَمَّدٍ اَلتَّمِيمِيِّ عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُحَمَّدٍ قَالَ: رَأَيْتُ اِبْنَةَ أَبِي اَلْأَسْوَدِ اَلدُّؤَلِيِّ وَ بَيْنَ يَدَيْ أَبِيهَا خَبِيصٌ فَقَالَتْ: يَا أَبَهْ أَطْعِمْنِي فَقَالَ: اِفْتَحِي فَاكِ. [قَالَ:] فَفَتَحَتْ فَوَضَعَ فِيهِ مِثْلَ اَللَّوْزَةِ، ثُمَّ قَالَ لَهَا: عَلَيْكِ بِالتَّمْرِ فَهُوَ أَنْفَعُ وَ أَشْبَعُ. فَقَالَتْ: هَذَا أَنْفَعُ وَ أَنْجَعُ؟ فَقَالَ: هَذَا اَلطَّعَامُ بَعَثَ بِهِ إِلَيْنَا مُعَاوِيَةُ يَخْدَعُنَا بِهِ عَنْ حُبِّ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ. فَقَالَتْ: قَبَّحَهُ اَللَّهُ، يَخْدَعُنَا عَنِ اَلسَّيِّدِ اَلْمُطَهَّرِ بِالشَّهْدِ اَلْمُزَعْفَرِ، تَبّاً لِمُرْسِلِهِ وَ آكِلِهِ، ثُمَّ عَالَجَتْ نَفْسَهَا وَ قَاءَتْ مَا أَكَلَتْ مِنْهُ، وَ أَنْشَأَتْ تَقُولُ بَاكِيَةً: أَ بِالشَّهْدِ اَلْمُزَعْفَرِ يَا اِبْنَ هِنْدٍ نَبِيعُ إِلَيْكَ إِسْلاَماً وَ دِيناً فَلاَ وَ اَللَّهِ لَيْسَ يَكُونُ هَذَا وَ مَوْلاَنَا أَمِيرُ اَلْمُؤْمِنِينَا .)

[7] اختیار معرفة الرجال (رجال الکشی)، جلد ۱، صفحه ۲۷ (جَعْفَرُ بْنُ مَعْرُوفٍ ، قَالَ حَدَّثَنِي اَلْحَسَنُ بْنُ عَلِيِّ بْنِ اَلنُّعْمَانِ ، قَالَ حَدَّثَنِي أَبِي ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي حَمْزَةَ ، عَنْ أَبِي بَصِيرٍ ، قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اَللَّهِ (عَلَيْهِ السَّلاَمُ) يَقُولُ: أَرْسَلَ عُثْمَانُ إِلَى أَبِي ذَرٍّ مَوْلَيَيْنِ لَهُ وَ مَعَهُمَا مِائَتَا دِينَارٍ، فَقَالَ لَهُمَا اِنْطَلِقَا بِهَا إِلَى أَبِي ذَرٍّ فَقُولا لَهُ: عُثْمَانُ يُقْرِئُكَ اَلسَّلاَمَ وَ هُوَ يَقُولُ لَكَ هَذِهِ مِائَتَا دِينَارٍ فَاسْتَعِنْ بِهَا عَلَى مَا نَابَكَ ، فَقَالَ أَبُو ذَرٍّ هَلْ أَعْطَى أَحَداً مِنَ اَلْمُسْلِمِينَ مِثْلَ مَا أَعْطَانِي قَالاَ لاَ. قَالَ فَإِنَّمَا أَنَا رَجُلٌ مِنَ اَلْمُسْلِمِينَ قَالاَ لَهُ إِنَّهُ يَقُولُ هَذَا مِنْ صُلْبِ مَالِي وَ بِاللَّهِ اَلَّذِي لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ مَا خَالَطَهَا حَرَامٌ وَ لاَ بَعَثْتُ بِهَا إِلَيْكَ إِلاَّ مِنْ حَلاَلٍ. فَقَالَ لاَ حَاجَةَ لِي فِيهَا وَ قَدْ أَصْبَحْتُ يَوْمِي هَذَا وَ أَنَا مِنْ أَغْنَى اَلنَّاسِ. فَقَالاَ لَهُ عَافَاكَ اَللَّهُ وَ أَصْلَحَكَ! مَا نَرَى فِي بَيْتِكَ قَلِيلاً وَ لاَ كَثِيراً مِمَّا يُسْتَمْتَعُ بِهِ فَقَالَ بَلَى تَحْتَ هَذِهِ اَلْإِكَافِ اَلَّتِي تَرَوْنَ رَغِيفَا شَعِيرٍ قَدْ أُتِيَ عَلَيْهِمَا أَيَّامٌ فَمَا أَصْنَعُ بِهَذِهِ اَلدَّنَانِيرِ، لاَ وَ اَللَّهِ حَتَّى يَعْلَمَ اَللَّهُ أَنِّي لاَ أَقْدِرُ عَلَى قَلِيلٍ وَ لاَ كَثِيرٍ، وَ قَدْ أَصْبَحْتُ غَنِيّاً بِوَلاَيَةِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (عَلَيْهِ السَّلاَمُ) وَ عِتْرَتِهِ اَلْهَادِينَ اَلْمَهْدِيِّينَ اَلرَّاضِينَ اَلْمَرْضِيِّينَ اَلَّذِينَ يَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَ بِهِ يَعْدِلُونَ  ، وَ كَذَلِكَ سَمِعْتُ رَسُولَ اَللَّهِ (صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ) يَقُولُ ، فَإِنَّهُ لَقَبِيحٌ بِالشَّيْخِ أَنْ يَكُونَ كَذَّاباً، فَرَدَّاهَا عَلَيْهِ وَ أَعْلَمَاهُ أَنَّهُ لاَ حَاجَةَ لِي فِيهَا وَ لاَ فِيمَا عِنْدَهُ، حَتَّى أَلْقَى اَللَّهَ رَبِّي فَيَكُونَ هُوَ اَلْحَاكِمُ فِيمَا بَيْنِي وَ بَيْنَهُ .)

[8] سوره مبارکه روم، آیه 19 (يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَيُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ وَكَذَٰلِكَ تُخْرَجُونَ)

[9] تفسير نور الثقلين، جلد ۲، صفحه ۳۹۶ (حَدَّثَنَا اَلشَّرِيفُ أَبُو عَلِيٍّ مُحَمَّدُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اَللَّهِ بْنِ اَلْحَسَنِ بْنِ اَلْحَسَنِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ قَالَ: حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ قُتَيْبَةَ اَلنَّيْسَابُورِيُّ عَنِ اَلْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ أَبِي عُمَيْرٍ قَالَ: سَأَلْتُ أَبَا اَلْحَسَنِ مُوسَى بْنَ جَعْفَرٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ عَنْ مَعْنَى قَوْلِ رَسُولِ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ : اَلشَّقِيُّ مَنْ شَقِيَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ وَ اَلسَّعِيدُ مَنْ سَعِدَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ، فَقَالَ: اَلشَّقِيُّ مَنْ عَلِمَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ هُوَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ أَنَّهُ سَيَعْمَلُ عَمَلَ اَلْأَشْقِيَاءِ، وَ اَلسَّعِيدُ مَنْ عَلِمَ اَللَّهُ وَ هُوَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ أَنَّهُ سَيَعْمَلُ عَمَلَ اَلسُّعَدَاءِ.)

[10] الروضة في فضائل أمير المؤمنين علیه السلام، جلد ۱، صفحه ۸۲ (وَ بِإِسْنَادٍ عَنْ عَطِيَّةَ ، قَالَ: إِنَّ رَسُولَ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ أَنْفَذَ جَيْشاً وَ مَعَهُ عَلِيٌّ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ فَأَبْطَأَ عَلَيْهِ قَالَ فَرَفَعَ اَلنَّبِيُّ يَدَهُ إِلَى اَلسَّمَاءِ وَ قَالَ: اَللَّهُمَّ لاَ تُمِتْنِي حَتَّى تُرِيَنِي وَجْهَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ .)

[11] زاد المعاد، جلد ۱ ، صفحه ۴۹۶ (وَ قَدْ أَوْرَدَ اَلشَّيْخُ مُحَمَّدُ بْنُ فَهْدٍ هَذِهِ اَلزِّيَارَةَ فِي كِتَابِ مَزَارِهِ، فَإِذَا شِئْتَ زِيَارَةَ مُسْلِمِ بْنِ عَقِيلٍ فَاذْهَبْ حَتَّى تَصِلَ مَقْبَرَتَهُ، وَ زُرْهُ هَكَذَا: تَقِفُ عَلَى بَابِ اَلْبُقْعَةِ وَ تَقُولُ: اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَلْمَلِكِ اَلْحَقِّ اَلْمُبِينِ اَلْمُتَصَاغِرِ لِعَظَمَتِهِ جَبَابِرَةُ اَلطَّاغِينَ اَلْمُعْتَرِفِ بِرُبُوبِيَّتِهِ جَمِيعُ أَهْلِ اَلسَّمَاوَاتِ وَ اَلْأَرَضِينَ اَلْمُقِرِّ بِتَوْحِيدِهِ سَائِرِ اَلْخَلْقِ أَجْمَعِينَ وَ صَلَّى اَللَّهُ عَلَى سَيِّدِ اَلْأَنَامِ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ اَلْكِرَامِ صَلاَةً تَقَرُّ بِهَا أَعْيُنُهُمْ وَ يَرْغَمُ بِهَا أَنْفُ شَأْنِهِمْ مِنَ اَلْجِنِّ وَ اَلْإِنْسِ أَجْمَعِينَ سَلاَمُ اَللَّهِ اَلْعَلِيِّ اَلْعَظِيمِ وَ سَلاَمُ مَلاَئِكَتِهِ اَلْمُقَرَّبِينَ وَ أَنْبِيَائِهِ اَلْمُرْسَلِينَ وَ أَئِمَّتِهِ اَلْمُنْتَجَبِينَ وَ عِبَادِهِ اَلصَّالِحِينَ وَ جَمِيعِ اَلشُّهَدَاءِ وَ اَلصِّدِّيقِينَ وَ اَلزَّاكِيَاتُ اَلطَّيِّبَاتُ فِيمَا تَغْتَدِي وَ تَرُوحُ عَلَيْكَ يَا مُسْلِمَ بْنَ عَقِيلِ بْنِ أَبِي طَالِبٍ وَ رَحْمَةُ اَللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ أَشْهَدُ أَنَّكَ أَقَمْتَ اَلصَّلاَةَ وَ آتَيْتَ اَلزَّكَاةَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَيْتَ عَنِ اَلْمُنْكَرِ وَ جَاهَدْتَ فِي اَللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ وَ قَتَلْتَ عَلَى مِنْهَاجِ اَلْمُجَاهِدِينَ فِي سَبِيلِهِ حَتَّى لَقِيتَ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ وَ هُوَ عَنْكَ رَاضٍ وَ أَشْهَدُ أَنَّكَ وَفَيْتَ بِعَهْدِ اَللَّهِ وَ بَذَلْتَ نَفْسَكَ فِي نُصْرَةِ حُجَّةِ اَللَّهِ وَ اِبْنِ حُجَّتِهِ حَتَّى أَتَاكَ اَلْيَقِينُ أَشْهَدُ لَكَ بِالتَّسْلِيمِ وَ اَلتَّصْدِيقِ وَ اَلْوَفَاءِ وَ اَلنَّصِيحَةِ لِخَلَفِ اَلنَّبِيِّ اَلْمُرْسَلِ وَ اَلسِّبْطِ اَلْمُنْتَجَبِ وَ اَلدَّلِيلِ اَلْعَالِمِ وَ اَلْوَصِيِّ اَلْمُبَلِّغِ وَ اَلْمَظْلُومِ اَلْمُهْتَضَمِ فَجَزَاكَ اَللَّهُ عَنْ رَسُولِهِ وَ عَنْ أَمِيرِ اَلْمُؤْمِنِينَ وَ عَنِ اَلْحَسَنِ وَ اَلْحُسَيْنِ أَفْضَلَ اَلْجَزَاءِ بِمَا صَبَرْتَ وَ اِحْتَسَبْتَ وَ أَعَنْتَ فَنِعْمَ عُقْبَى اَلدَّارِ لَعَنَ اَللَّهُ مَنْ قَتَلَكَ وَ لَعَنَ اَللَّهُ مَنْ أَمَرَ بِقَتْلِكَ وَ لَعَنَ اَللَّهُ مَنْ ظَلَمَكَ وَ لَعَنَ اَللَّهُ مَنِ اِفْتَرَى عَلَيْكَ وَ لَعَنَ اَللَّهُ مَنْ جَهِلَ حَقَّكَ وَ اِسْتَخَفَّ بِحُرْمَتِكَ وَ لَعَنَ اَللَّهُ مَنْ بَايَعَكَ وَ غَشَّكَ وَ خَذَلَكَ وَ أَسْلَمَكَ وَ مَنْ أَلَّبَ عَلَيْكَ وَ لَمْ يُعِنْكَ اَلْحَمْدُ لِلَّهِ اَلَّذِي جَعَلَ اَلنَّارَ مَثْوَاهُمْ وَ بِئْسَ اَلْوِرْدُ اَلْمَوْرُودُ أَشْهَدُ أَنَّكَ قُتِلْتَ مَظْلُوماً وَ أَنَّ اَللَّهَ مُنْجِزٌ لَكُمْ مَا وَعَدَكُمْ جِئْتُكَ يَا عَبْدَ اَللَّهِ زَائِراً لَكُمْ عَارِفاً بِحَقِّكُمْ وَافِداً إِلَيْكُمْ مُسَلِّمٌ لَكُمْ تَابِعٌ لِسُنَّتِكُمْ وَ نُصْرَتِي لَكُمْ مُعَدَّةٌ حَتَّى يَحْكُمَ اَللَّهُ بِأَمْرِهِ وَ هُوَ خَيْرُ اَلْحَاكِمِينَ فَمَعَكُمْ مَعَكُمْ لاَ مَعَ عَدُوِّكُمْ إِنِّي بِكُمْ وَ بِإِيَابِكُمْ مِنَ اَلْمُؤْمِنِينَ وَ بِمَنْ خَالَفَكُمْ وَ قَتَلَكُمْ مِنَ اَلْكَافِرِينَ صَلَوَاتُ اَللَّهِ عَلَيْكُمْ وَ عَلَى أَرْوَاحِكُمْ وَ أَجْسَادِكُمْ وَ شَاهِدِكُمْ وَ غَائِبِكُمْ وَ اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ وَ رَحْمَةُ اَللَّهِ وَ بَرَكَاتُهُ قَتَلَ اَللَّهُ أُمَّةً قَتَلَتْكُمْ بِالْأَيْدِي وَ اَلْأَلْسُنِ . ثُمَّ اُدْخُلْ وَ اِلْتَصِقْ بِالْقَبْرِ وَ زُرْهُ بِهَذِهِ اَلزِّيَارَةِ: اَلسَّلاَمُ عَلَيْكَ أَيُّهَا اَلْعَبْدُ اَلصَّالِحُ اَلْمُطِيعُ وَ قَدْ وَرَدَتْ فِي زِيَارَةِ أَبِي اَلْفَضْلِ اَلْعَبَّاسِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ : بَعْدَ ذَلِكَ صَلِّ رَكْعَتَيِ اَلزِّيَارَةِ وَ سَبِّحْ تَسْبِيحَ اَلزَّهْرَاءِ عَلَيْهَا اَلسَّلاَمُ وَ قُلْ: اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لاَ تَدَعْ لِي فِي هَذَا اَلْمَكَانِ اَلْمُكَرَّمِ وَ اَلْمَشْهَدِ اَلْمُعَظَّمِ ذَنْباً إِلاَّ غَفَرْتَهُ وَ لاَ هَمّاً إِلاَّ فَرَّجْتَهُ وَ لاَ مَرَضاً إِلاَّ شَفَيْتَهُ وَ لاَ عَيْباً إِلاَّ سَتَرْتَهُ وَ لاَ رِزْقاً إِلاَّ بَسَطْتَهُ وَ لاَ خَوْفاً إِلاَّ آمَنْتَهُ وَ لاَ شَمْلاً إِلاَّ جَمَعْتَهُ وَ لاَ غَائِباً إِلاَّ حَفِظْتَهُ وَ أَدَّيْتَهُ وَ لاَ عُرْيَاناً إِلاَّ كَسَوْتَهُ وَ لاَ حَاجَةً مِنْ حَوَائِجِ اَلدُّنْيَا وَ اَلْآخِرَةِ لَكَ فِيهَا رِضًى وَ لِي فِيهَا صَلاَحٌ إِلاَّ قَضَيْتَهَا يَا أَرْحَمَ اَلرَّاحِمِينَ وَ يَا أَكْرَمَ اَلْأَكْرَمِينَ .)